Být cizincem v Číně, zvláště pokud nejste Asiat a tudíž na vás jde hned vidět, že nejste „místní“, má nějaké ty nevýhody a spoustu výhod.
Nejdřív k nevýhodám. Největší nevýhodou, se kterou se bude setkávat poměrně často, je snaha bohatého cizince/cizinku obrat. Poměrně výstižně mi tento postup vysvětlila při smlouvání jedna Číňanka, když řekla:„Když máš peníze na letenku, tak určitě máš i 15 RMB na náramek.“ Abych řekla pravdu, tenhle výrok se mi zdá dost logický, zvláště když bych ho vzala i za 30. Princip je ale v tom, že je třeba smlouvat, i kdyby hned první nabídka byla přijatelná, ale o tom až v jiném příspěvku…
Můj kamarád Erik žije v Nankingu už čtvrtým rokem a už mnohokrát se mu stalo, že prodávající pro něj flexibilně pozměnil cenu až o 100% směrem nahoru. V případech, kdy smlouvání nepomáhá, často souhlasí s cenou a začne vytahovat z peněženky, kapes od bundy a kapes od tašky drobné. Pomalu dává dohromady částku, až se dostane do úrovně, jaká odpovídá skutečné ceně a pak prohodí něco jako: „Už víc nemám.“ Často se stane, že když prodavač vidí, jak sbírá drobné a hlavně, že v peněžence jiné peníze nemá, věc mu za tu cenu prodá. Samozřejmě vtip je z části i v tom, nemít v tu chvíli v peněžence jiné peníze (já vždycky nosím peněženky dvě – pro velké nákupy i s doklady a malé nákupy, kde jsou většinou jenom drobné).
Také se mi stalo, že mě někteří Číňané podezřívali z toho, že jako cizinka mám výhody při kupování lístků na vlak. Celá situace vznikla tak, že jsem se bavila se spolucestující cestou do Guilinu o cenách jízdenek a ukázalo se, že ta její je o více než čtvrtinu dražší. Rozčíleně lamentovalo, že si tu u nich všichni vždycky mysleli, že cizinci mají slevu, ale že o tolik… Až druhý den, když jsem z vlaku vystupovala se ukázalo, že ona má před sebou ještě další den cesty (jela do Yuananu) a tudíž je její lístek dražší…
A teď k tomu lepšímu – výhodám. Protože všechny příklady, které se chystám popsat, jsou z vlastní zkušenosti, není je možné generalizovat na všeobecnou pravdu, ale určitě se je vyplatí zkusit.
Jako první bych uvedla fakt, že Číňané velmi rádi pomáhají cizincům. Často se mi stalo, že jsem se ani nikoho nezeptala, jenom se třeba stála u automatu na lístky a váhala jaký lístek si koupit a už se mě někdo ptal, jestli nepotřebuji poradit (a nebylo to jenom proto, aby urychlil řadu:)
Taky je třeba ocenit, že pokud se ptáte na cestu, tak podle mé zkušenosti udělají vše proto, abyste se dostali na správné místo (např. s vámi jdou část cesty). Protože stav ztracení je mi skutečně vlastní (a tím pádem mě nijak nestresuje), využívala jsem nabízené pomoci, i když jsem například mohla situaci vyřešit zakoupením mapy. Je ale pravdou, že byly i případy, kdy bych bez pomoci situaci buď nevyřešila, nebo ji řešila neúměrně dlouho.
Abych to ilustrovala, když jsem se jednou po cestování vracela do Nankingu, kde jsem studovala, shodou „nepředvídatelných“ okolností (s těžkou cestovní taškou se šlo pomaleji než předtím s baťohem a okolo páté odpoledne nastala dopravní zácpa) jsem nabrala takové zpoždění, že jsem sice viděla vlak na nástupišti, ale brána na nástupiště už byla uzavřena (v Číně se dostanete na nástupiště jen několik minut před příjezdem vlaku a brána se poté uzavře). Než se mi podařilo najít někoho, kdo by bránu otevřel, tak se vlak rozjel. Když jsem se ptala jednoho ze zaměstnanců drah, co mám teď dělat (vlakové lístky se kupují na konkrétní vlak, takže pokud jsou lístky na další vlaky v ten den vyprodané, tak jste namazaní), tak mi řekl, že se můžu jít zeptat u pokladen. Bylo mi jasné, že paní z pokladen nebudu rozumět lautr nic, už když jsem si kupovala lístek měla jsem přes sklo a přes hluk, který v hale byl potíže se domluvit, jaký lístek chci (lístky se liší cenově podle toho, jakým vlakem jedete i podle toho, zda máte lístek na sezení/bez sezení/na spaní atd.). Vysvětlila jsem pánovi, že mám obavy, že paní nebudu rozumět a že další den už skutečně musím být zpět v Nankingu. Díky jeho pomoci jsem se nejen dostala do dalšího vlaku bez lístku, ale dokonce mohla sedět na sedadle vyhrazeném pro průvodčí (ostatní byla všechna obsazené).
Co je ale větším lákadlem pro výlet do Číny, je fakt, že na „správných“ místech dostane jako cizinec alkohol zdarma. Někdy je k tomu zapotřebí, abyste přišli ve skupině cizinců a někdy bude jenom jeden až dva druhy (tvrdého) alkoholu zdarma, ale kdo by si stěžoval, že?
Pro Číňany je velmi charakteristická pohostinnost. Pokud jdete s novým čínským známým poprvé na jídlo a on začne objednávat, jako kdyby vád bylo deset, nemusíte se bát o účet. V takových případech se chystá platit on/ona a velké množství jídla objednává proto, aby vás uvedl do čínské kuchyně, dal/a vám možnost ochutnat, co nejvíce druhů jídla a případně vás i ohromili. Jako protiváhu byste měli svého hostitele pozvat na jídlo příště zase vy, ať nejsme jako Češi za ostudy🙂